V roku 2011 sme založili chov hovädzieho dobytka mäsového plemena Aberdeen Angus nákupom desiatich čistokrvných plemenných jalovíc. Dané plemeno je vhodné do nášho podhorského prostredia a vyhovuje mu celoročné voľné ustajnenie na pastve.

Krajina pôvodu plemena je severovýchodné Škótsko. Na začiatku 18. storočia  v krajinách Aberdeenshire a Forfarshire sa podarilo vyšľachtiť mäsový úžitkový typ dobytka. V prvej polovici 19. storočia chovateľ Hugh Watson prekrížením plemena Shorthorn zjednotil a položil základ tohoto plemena. V štyridsiatich rokoch 19. storočia bola založená v Anglicku prvá plemenná kniha a už v roku 1860 sa uskutočnil prvý import zvierat do Kanady a neskôr do USA.

Aberdeen Angus je prispôsobivé  plemeno odolné voči nepriaznivým klimatickým podmienkam. Kostra zvieraťa je jemná a predstavuje podiel v jatočnom tele 14 až 16 %, čo svedčí  o vynikajúcej  jatočnej výťažnosti až 61 %. 
Mäso patrí medzi najchutnejšie steakové mäsa. Jedná sa o vysoko kvalitné mäso so špecifickou chuťou, ktoré je ideálne ku kulinárskemu spracovaniu.

Hlavnou prednosťou plemena je ľahké telenie, vynikajúce materské vlastnosti, bezrohosť, výborná plodnosť a pastevná schopnosť, dlhovekosť a odolnosť voči nepriaznivým klimatickým podmienkam. Bezkonkurenčná je kvalita mäsa, pre ktorú je plemeno Aberdeen Angus v celom svete uznávané a žiadané. Mäso z jatočných zvierat sa vyznačuje vysokým mramorovaním, krehkosťou, šťavnatosťou a špecifickou chuťou.

Plemeno má vynikajúce materské vlastnosti. Teľatá sú so svojou matkou zviazané silným putom, vynikajúcim pevným zdravím a rýchlym rastom. 


Od počtu desiatich jalovíc sme sa postupom času rozrástli na približne  50 kusové stádo hovädzieho dobytka, ktoré je rozdelené na dve stáda. V prvom stáde sa vyníma plemenný býk Zeus Red a v tom druhom rovnako výrazne plemenný býk Bobeš z Polfína J

Naša farma ponúka na predaj hovädzie mäso z mladých býkov a mladé jalovičky do chovu.