Našim cieľom je zlepšenie vzťahu človeka k prírode, k uvedomeniu si úzkej spojitosti s ňou a jej darmi pre nás a všetky ostatné prírodné spoločenstvá. Prostredníctvom prehliadok sa snažíme ľuďom ukázať život na vidieku, upozorniť na negatívne vplyvy konvenčného poľnohospodárstva a vyzdvihnúť dôležitosť ekologického-ohľaduplného poľnohospodárstva.

Zjednodušene povedané, ekologické poľnohospodárstvo spolupracuje s krajinou spôsobom, ktorý ju neohrozuje, naopak učí sa z jej prirodzenosti a čerpá z jej múdrosti.

Počas exkurzie vás prevedieme po farme, ukážeme vám ekologický spôsob pestovania liečivých rastlín, výrobu čajov, oboznámime vás s chovom včiel, hovädzieho dobytka, koní a nakoniec sa môžete na koňoch aj previezť.


Možný program exkurzie pre školské kolektívy a tábory s deťmi:

Zoznámite sa s tým, ako sa pestujú liečivé bylinky na našom políčku. Ako predchádzame škodcom malým (hmyz), ale aj veľkým (zajace, srnky). Ako striedame osevný postup pri pestovaní. Povieme si, ako sa rastlinky volajú. Deti si môžu privoňať ku každej bylinke, ochutnať ju a získať priamu skúsenosť s liečivou silou prírody. Povieme si o príprave čajov a ako nám môžu pomôcť v prípade choroby. Zoznámime sa s technologickým postupom od zasadenia semiačka, cez rast, zber, sušenie, rezanie bylín až po konečné namiešanie čajov podľa starých rodinných receptúr. Povieme si ako môžeme bylinky okrem čajov použiť  do jedla ako korenie, na studenú limonádu v lete, prípadne ako ich použiť do kozmetických prípravkov na skrášlenie tela a duše J. V prípade záujmu je možná aj ochutnávka čajov.

Ďalej Vás oboznámime s chovom včiel. Pôjdeme k úľom, povieme si ako sa nebáť a predchádzať uštipnutiu od včielok. Prezradíme Vám, prečo sú opeľovače také dôležité pre život na zemi. Oboznámime sa so spracovaním a  výrobou medu, výrobou sviečok z včelieho vosku. Môžete si privoňať k   včeliemu vosku, povieme Vám, čo všetko sa z neho dá vyrobiť a ako nám poslúži pre naše zdravie.

Následne navštívime hovädzí dobytok na pastvinách, zoznámime sa s plemenom Aberdeen Angus, povieme si o živote stáda a o plemenných býkoch.

Nahliadneme do života našich koní, ktoré sa voľne preháňanú po lúkach a v prípade záujmu Vás Pontus a Avril prevezú J

„Kôň nám požičiava krídla, ktoré nám chýbajú.“ Kto chce vzlietnuť...?